Metodika digitalizace úřadu v rámci projektu Digitální úřad
Toto je jeden z hlavních výstupů projektu Digitální úřad financovaného z prostředků MPO. Realizátor projektu, společnost DigiCode, vypracoval ucelený metodický materiál pro praktickou digitalizaci v úřadu.
Popis a použití metodiky
Citujeme z jedné z úvodních kapitol
Tato metodika obsahuje velké množství znalostí a odkazů na další zdroje. Je určena zejména úřadům, lze ji ale použít také při výuce a vzdělávání a odborné přípravě zaměstnanců úřadů zodpovědných za jejich efektivitu a fungování a za realizaci ICT. Metodika je rozdělena do dvou hlavních částí. Uvozuje je obecné shrnutí metodiky poskytující zejména manažerům to nejdůležitější. Část Legislativní a architektonický rámec a povinnosti - jak už její název napovídá, obsahuje podrobné vysvětlení zákonného rámce pro digitalizaci a rozvoj elektronického fungování veřejné správy a také informace o závažných částech architektury a využití Národní architektury ČR a architektury úřadu. V praktické části je pak také popsáno, jak pracovat s asi nejdůležitější částí architektury, a to dokumentem Národní architektonický plán. V rámci kapitoly Architektura úřadu se rozvádí jednotlivé oblasti architektury, které úřad musí v rámci rozvoje a budování architektury vytvářet a také je naplňovat. Část obsahuje i Legislativní rámec pro eGovernment a jeho podrobné vysvětlení. Jsou zde také uvedeny všechny obecné Povinnosti související s eGovernmentem a digitalizací. Konkrétní použití metodiky a znalostí je pochopitelně na každém. Nicméně, doporučujeme následující: Následuje část Digitalizace úřadu prakticky. V ní se kupříkladu rozebírají jednotlivé hlavní oblasti digitalizace, nástroje digitalizace a věnujeme se v ní také tomu, aby vnitřní digitalizace úřadu opravdu fungovala. Dozvíte se v ní mimo jiné i to, jak se řeší povinnosti informační koncepce úřadu. Na konci části jsou pak ještě vybrané doplňující postupy pro některé části digitalizace.
1.Vrcholoví manažeři si mohou pročíst jen stručné shrnutí metodiky a to by jim mělo pro vhled stačit. 2.Osoby zodpovědné za vedení ICT a za digitalizaci si mohou pročíst část Digitalizace úřadu prakticky a podle ní buď postupovat, nebo ukládat související úkoly. 3.Odborní pracovníci si musejí prostudovat nejprve Legislativní a architektonický rámec a povinnosti a podle zde získaných znalostí pak mohou realizovat úkoly digitalizace úřadu prakticky.
Obsah dokumentu
Dokument je svým rozsahem poměrně obsáhlý. Z jeho obsahu uvádíme ty důležité kapitoly a podkapitoly, aby si uživatel dokázal představit, co dokument obsahuje, ještě než se do něj začte:
- Úvod
- O projektu Digitální úřad
- O této metodice
- Účel a použití
- Vztah k ostatním výstupům
- Shrnutí metodiky
- Část Legislativní a architektonický rámec a povinnosti
- Úvod do legislativy, architektury, povinností a rámců eGovernmentu
- Legislativní rámec pro eGovernment a digitalizaci úřadu
- Architektura a architektonický rámec
- Referenční rámec z Registru práv a povinností
- Rámec pro správu a výměnu údajů
- Povinnosti související s eGovernmentem a digitalizací
- Část Digitalizace úřadu prakticky
- Hlavní oblasti digitalizace
- Nástroje digitalizace
- Mantinely fungování úřadu a digitalizace
- Výkon veřejné správy a poskytování služeb
- Vnitřní digitalizace úřadu
- Doplňující postupy pro některé části digitalizace
- Obecné dopady nového legislativního EG rámce na úřady
- Jak číst a pracovat s Národním architektonickým plánem
- Desatero hlavních kroků k otevřeným řešením ICT v úřadu
Ke stažení
Metodika byla publikována jako dokument výstupu projektu. Stáhnout její verzi lze níže.
V rámci projektu Digitální úřad financovaného z dotačního programu MPO byl jako hlavní výstup zpracován metodický dokument pro ucelený přehled o digitalizaci úřadu. Obsahuje jak znalostní a teoretickou část, tak i praktické postupy a návody.
Aktualizováno 18.2.2022